Przechowywanie danych

Kopie bezpieczeństwa pomogą ochronić dane przed utratą lub zniszczeniem?

Michał Gwizdek
paź 26 2016

Bezpieczeństwo danych

Jeśli przechowujemy na swoim komputerze czy telefonie dane, których starta może być kłopotem to powinniśmy pamiętać o tym, że zawsze jest ryzyko ich stracenia i dlatego ważne będzie robienie kopii bezpieczeństwa, by te swoje dane przed utratą ochronić.

Jak zrobić kopie bezpieczeństwa?

Najprostszym sposobem aby upewnić się, że dane nie zostaną stracone będzie robienie kopii i przechowywanie w bezpiecznym miejscu. Pierwszym krokiem do wykonania dobrej kopii będzie wybranie danych, które maja być kopiowane. Warto pomyśleć na jakich plikach nam najbardziej zależy i wtedy gromadzimy je w jednym miejscu, wtedy robienie kopii będzie łatwiejsze. Druga sprawa to wybór miejsca, gdzie będzie zapisana. Jeśli ilość danych będzie niewielka można przechowywać je również w chmurach w sieci oraz na nośniku USB.

W przypadku większych zbiorów danych można takie dane zapisywać na zewnętrznym dysku twardym, ponieważ ich zapisywanie na chmurze zajmie za wiele czasu a jednocześnie będzie nadmiernie kosztowne. Składowanie danych na dysku zewnętrznym to szansa na ich większą poufność. Jeśli są to bardzo ważne dane warto tworzyć sobie kopie w różnych miejscach.

Dane na dyskach zewnętrznych

Aktualizacja kopii bezpieczeństwa

Jednorazowe wykonywanie kopii bezpieczeństwa nie będzie wystarczające. Warto pamiętać, by regularnie ją aktualizować, szczególnie gdy chodzi o takie dokumenty, które będą pracować się przez dłuższy czas i które mają również kolejne wersje. Dobrą zasadą będzie również raz na tydzień wykonywanie nowych kopii. Pożądany będzie również odstęp między kopiami ale wybieramy go samemu, by dobrze dopasować do konkretnych istniejących warunków. Niektóre programy umożliwiają również nam automatyczne robienie kopii. Warto pamiętać, by również mieć elementy w różnych miejscach mieć takie dane na kopiach, ponieważ dzięki temu to zabezpieczenie będzie rzeczywiście skuteczniejsze.

Regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa

Regularne wykonywanie kopii i ich przechowywanie w bezpiecznym miejscu będzie bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nawet uszkodzenie sprzętu czy też jakieś pojawienie się wirusów nie będzie problemem dla nas i nasze dane będą rzeczywiście odpowiednio zabezpieczone. Nawet jeśli pojawi się jakiś przykry dla nas incydent pojawia się szansa na to, że nasze dane zostaną rzeczywiście skutecznie odzyskane.

Udostępnij