Przechowywanie danych

Czy warto posiadać sejf?

Rafał Broniewski
gru 17 2019

sejf
Możesz sobie powiedzieć: "Nigdy mnie nie okradziono, więc po co mi sejf?".
Odpowiedź brzmi: "Ponieważ sejf nie jest przydatny po tym, jak zostałeś/aś okradziony/a!".
 
Dla wielu właścicieli domów myśl o włamaniu jest daleka od ich umysłów. Każdej nocy drzwi i okna są zamykane, a alarmy ustawiane. Ale jeśli złodziej dostał się do domu, zwłaszcza w czasach, gdy twoja rodzina jest poza domem, co będzie dalej?
 
Wyobraź sobie scenę; laptop na stoliku kawowym, wart 400+ funtów i wypełniony danymi osobowymi i zdjęciami rodzinnymi. iPhone lub telefon Galaxy warty co najmniej tyle samo kosztu ładowania przez gniazdo. Cenne pierścionki schowane w pudełkach dla wygodnego przenoszenia. Dokumenty gospodarstwa domowego w folderach, z wyszczególnieniem wszystkich danych identyfikacyjnych. Oszczędność środków w losowaniu, paszporty pod spodem. Zapasowe klucze do samochodu na haku w kuchni. Dla złodzieja, gdy tylko wejdą do środka, typowy dom jest jak sklep z cukierkami.
 
Ale.... nie, jeśli wszystkie te cenne przedmioty są przechowywane w sejfie. Włamywacz wchodzi do środka, potem przeszukuje teren, nie mogąc znaleźć cennych przedmiotów. Z każdą sekundą robią hałas i zwiększają ryzyko, że zostaną złapani. W końcu znajdą sejf, a potem co? Przeciętny intruz nie jest sejfiarzem; wyjedzie, gdy stanie przed potencjalnie hałaśliwym i trudnym zadaniem. Nawet ci, którzy wiedzą, jak złamać sejf, będą zmuszeni poświęcić czas i wysiłek na wejście, i to właśnie ten czas ich złapie. Wszystkie sejfy są oceniane w oparciu o czas potrzebny na obejście, więcej niż wystarczająco dużo czasu, aby przestraszyć złodzieja lub pozwolić policji przyjechać.
 
Faktem jest, że powyższe przedmioty są cenne. Gadżety takie jak smartfony i laptopy, dane takie jak dokumenty i dyski flash, zabytkowe pamiątki i złote naszyjniki są drogie i często trudne do wymiany. Niektóre z nich mogą być ubezpieczone, ale nadal wiąże się to z długim i żmudnym procesem dochodzenia roszczeń i odzyskiwania należności. Unikalne obiekty, takie jak pamiątki osobiste (i dane na niektórych urządzeniach) nie mogą być w ogóle wymienione. Korzyści płynące z zastosowania sejfu wyraźnie przewyższają koszty, jeśli weźmie się pod uwagę utratę tych elementów.
 
Sejf domowy to ubezpieczenie prewencyjne, a także miejsce do przechowywania przedmiotów poza zasięgiem dzieci i ognia. Większość sejfów posiada klasę ognioodporności, określającą, jak długo mogą chronić zawartość przed ekstremalnymi temperaturami. Złodzieje nie są jedynym zagrożeniem dla twojego mienia osobistego.
 
sejf domowy

Ile czasu zajmuje wymiana utraconych przedmiotów?

Jak cenny jest twój czas? Jeśli chodzi o wymianę elementów, koszt nie jest jedynym czynnikiem. Twój czas może być najcenniejszym dobrem, które złodziej ci ukradł. Wymiana urządzeń elektronicznych może potrwać kilka dni, po znalezieniu odpowiedniego modelu. Wymiana biżuterii na identyczne przedmioty może potrwać tygodnie. Klucze też mogą trwać tygodniami. Przetwarzanie paszportów może potrwać kilka miesięcy. Dokumenty prawne mogą trwać tak samo długo, pod warunkiem, że można przeskoczyć przez związane z nimi obręcze.
 
Wszystko to następuje po wstępnej ocenie:
 
  • Wezwanie policji - 1 godzina
  • Zapisywanie wszystkiego - 45 minut.
  • Rób zdjęcia - 30 min.
  • Złożyć raport policyjny - 2 godziny.

Różne rodzaje sejfów domowych

 
Jest wiele do rozważenia przy zakupie sejfu domowego. Sejfy są dostępne w różnych typach, każdy z własnymi plusami i minusami oraz przedziałami cenowymi. Musisz również dokładnie rozważyć, czego potrzebujesz, ponieważ nie ma sensu wydawać więcej niż trzeba. Na przykład przedmioty, które należy chronić, mogą nie wymagać stałej ochrony. Dokumenty prawne powinny być cały czas chronione, zwłaszcza przed pożarem. Laptopy i tablety są zazwyczaj zagrożone tylko wtedy, gdy jesteś poza domem przez dłuższy czas.
 
Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest sporządzenie listy cennych przedmiotów w domu i ich wartości. Wszystkie sejfy posiadają rating gotówkowy, który jest wielkością pieniężną obliczaną na podstawie czasu, przez jaki są w stanie wytrzymać dobrze poinformowanego włamywacza. Im dłużej sejf może się oprzeć (a więc im mniej prawdopodobne jest, że włamywacz wejdzie do środka), tym bardziej można mu ufać z rzeczami wartościowymi. To sprowadza się do tego, w jaki sposób firmy ubezpieczeniowe płacą za przedmioty zabrane z sejfów - jeśli przechowujesz więcej w sejfie niż wynosi jego wartość znamionowa, może to wpłynąć na Twoje roszczenie.
 
Rozważ te bezpieczne typy przed dokonaniem zakupu. Niektóre z nich są znacznie łatwiejsze do zainstalowania niż inne i są dostępne w różnych rozmiarach, aby zaspokoić Twoje potrzeby. Będziesz musiał również rozważyć, czy chcesz mieć zamek elektroniczny, mechaniczny czy kluczyk.

Udostępnij