Odzyskaj skradziony telefon

Zabezpiecz telefon komórkowy przed utratą danych

Rafał Broniewski
paź 26 2016

Ochrona danych

Coraz częściej to właśnie telefon okazuje się być tym urządzeniem, które zawiera najwięcej danych na nasz temat. Jego analiza może powiedzieć wiele na temat tego, jakie połączenia wykonujemy za jego pośrednictwem, jakie są wysyłane i odbierane przez nas wiadomości, a nawet – jak lubimy się fotografować. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jak efektywnie chronić nasze dane.

Jak uchronić telefon przed utratą danych?

Choć staramy się mieć telefon zawsze przy sobie, niekiedy zostawiamy go bez należytej opieki, a przecież może zdarzyć się i tak, że go zgubimy. Już choćby dlatego zabezpieczenie urządzenia przed dostępem ze strony osób niepowołanych wydaje się roztropnym posunięciem. Producenci telefonów starają się ułatwić nam to zadanie, choć najwygodniejsze z proponowanych przez nich metod mają niewysoki poziom skuteczności. Najprostszym, a jednocześnie jednym z najciekawszych rozwiązań jest skonfigurowanie odblokowywania telefonu w oparciu o odcisk palca.

Już takie zabezpieczenie jest w stanie skutecznie powstrzymać osoby nadmiernie zainteresowane informacjami, jakie przechowujemy w tym urządzeniu. Innym pomysłem jest ustawienie na blokadzie ekranu telefonu wybranego przez nas kodu PIN, choć w tym wypadku wskazane jest unikanie rozwiązań przewidywalnych. Najlepszym rozwiązaniem niezmiennie pozostaje użycie hasła, choć wiele osób rezygnuje z niego ze względu na pewną uciążliwość takiej metody.

Blokada ekranu

Jak odzyskać dane, gdy zginął telefon?

W wielu telefonach użytkownik zyskuje możliwość zaszyfrowania całej jego zawartości, w najnowszych urządzeniach okazuje się przy tym, że wcale nie wpływa to znacząco na sprawność ich funkcjonowania. Jeśli więc i nasz telefon posiada tego rodzaju opcję, nie powinniśmy wahać się przed skorzystaniem z niej. Inna opcja to ta, która pozwala na odnajdowanie zgubionego telefonu, warto więc upewnić się, czy i nasze urządzenie ją posiada i do jakiego stopnia jest to opcja skuteczna.

Wskazane jest też pamiętanie o wykonywanej systematycznie kopii bezpieczeństwa tych danych, które uważamy za najważniejsze. Kopie bezpieczeństwa Innym ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z oprogramowania oferowanego przez innych producentów, często jest ono bowiem w stanie wyposażyć nasz telefon w kilka ciekawych funkcji dodatkowych.

Udostępnij