Odzyskaj skradziony telefon

Telefony znajdziesz niemal wszędzie

Rafał Broniewski
paź 3 2019

Rynek smartfonów jest dzisiaj naprawdę ogromny. W telewizji, prasie i internecie bombardowani jesteśmy reklamami nowych urządzeń, które dziś śmiało już mogą uchodzić za sprzęty wielofunkcyjne. Przy pomocy smartfona wykonamy telefon, zrobimy zdjęcie, obsłużymy większość social mediów, zagłębimy się w meandry internetu, posłuchamy muzyki czy obejrzymy film. Dzisiejszym telefonom znacznie bliżej do przenośnych komputerów niż stacjonarnych aparatów, które wciąż możemy znaleźć w tysiącach polskich mieszkań. Tak ogromna popularność kieszonkowych urządzeń sprawia, że są one łakomym kąskiem dla złodziei. Kwitnie również rynek urządzeń używanych, które nierzadko są o wiele tańsze od telefonów w sklepach. Najczęściej sprzedawane są one przez osoby prywatne, które korzystają z jednego z wielu serwisów akcyjnych lub ogłoszeniowych. Nierzadko zastanawiamy się wówczas, czy wybrany przez nas sprzęt nie pochodzi właśnie z przestępstwa. Okazuje się jednak, że można to w bardzo prosty sposób sprawdzić.

Jak sprawdzić czy telefon był kradziony?

Przeglądając aukcje i ogłoszenia internetowe należy zachować daleko idącą ostrożność. Nasze wątpliwości powinny bez wątpienia wzbudzić ogłoszenia, w których oferowany jest sprzęt niekompletny, wystawiony po wyjątkowo niskiej cenie. Sprzedawca prawdopodobnie liczy na szybki zastrzyk gotówki i błyskawiczną transakcję. Pamiętajmy jednak, że telefony (zwłaszcza nowe urządzenia, które są odsprzedawane) powinny posiadać stosowną dokumentację – na przykład fakturę czy kartę gwarancyjną. Ich nieodzownym elementem są także dodatkowe akcesoria (do podstawowych należą chociażby ładowarka i słuchawki). Ich brak w ofercie sprzedaży może zaniepokoić – może jednak także wynikać na przykład z ich uszkodzenia lub zgubienia przez poprzedniego właściciela. Warto więc już na początkowym etapie transakcji rozwiać swoje wątpliwości – należy wypytać sprzedającego i sprawdzić numer IMEI urządzenia. Ten ostatni jest unikatowym cyfrowym kodem – jeśli telefon pochodzi na przykład z kradzieży, prawdopodobnie jego numer IMEI widniał będzie w bazie urządzeń skradzionych i zagubionych.

Gdzie znaleźć informacje o telefonie?

Wybrałeś już swój wymarzony model? Znalazłeś go w stanie niemal idealnym na jednym z serwisów z ogłoszeniami? Czas zweryfikować informacje dotyczące sprzętu. Pierwsze pytania i wątpliwości powinniśmy oczywiście skierować do sprzedającego. To właśnie on powinien znać wszelkie interesujące nas szczegóły. Dobrym pomysłem może też okazać się skorzystanie z punktu sprzedaży lub komisu – telefony są tam zazwyczaj bardzo dokładnie weryfikowane. Sposobów na sprawdzenie telefonu jest naprawdę sporo. Więcej szczegółów dotyczących tego zagadnienia znajdziecie chociażby tutaj. Warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami – mogą nas one ustrzec przed popularnym zjawiskiem paserstwa.

Udostępnij