Namierz numer telefonu

GPS pomoże namierzyć telefon

Rafał Broniewski
paź 26 2016

Sygnał gps

GPS (Global Positioning System) jest to system nawigacji satelitarnej, który umożliwi nam uzyskiwanie współrzędnych geograficznych urządzenia z dokładnością nawet do kilku metrów. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego 24 satelitów, którzy orbitują wokół Ziemi i monitorują stacje kontrolne na ziemi oraz segment użytkownika oraz odbiornik sygnałów. Obecnie coraz więcej telefonów komórkowych ma również wbudowany odbiornik GPS co sprawia, że będzie można wykorzystywać go w celu lokalizacji.

Aparaty, które nie mają GPS często można połączyć poprzez Bluetooth z zewnętrznym odbiornikiem, który będzie przesyłał do telefonu współrzędne geograficzne. Sam odbiornik jak nazwa nam mówi nie będzie nadawał sygnału poza nasz telefon. Dopiero połączenie technologii satelitarnej z oprogramowaniem, który będzie starannie przygotowany da nam możliwość do zlokalizowania urządzenia. Zadaniem oprogramowania jest pobranie współrzędnych z odbiornika a potem wysłanie ich przez internet na serwer, z którego potem będzie można te dane odczytywać.

Lokalizacja telefonu z pomocą GPS

- telefon, który ma wbudowane GPS albo tez ma możliwość podłączenia zewnętrznego odbiornika

- połączenia internetowe w telefonie najczęściej przez GPRS albo też przez WIFI

- aplikacja wysyłająca dane

- serwer, który odbiera dane z telefonu

- witryna albo aplikacja, która będzie pokazywać aktualną pozycję telefonu w postaci współrzędnych oraz miejsc na mapie.

Wadą takiej metody będzie niezbędna ingerencja w telefon, instalacja aplikacji, konfiguracji połączenia. W zamian za to otrzymujemy dokładnie lokalizację urządzenia wszędzie tam, gdzie jest dostępne połączenie internetowe. Trzeba również wiedzieć, że w momencie, gdy urządzenie będzie się znajdować w budynku albo w zamkniętych pomieszczeniach to sygnał GPS będzie utracony.

Odbiornik sygnału

Aplikacje działające jako lokalizator telefonu komórkowego

Aspicore GSM Tracker – aplikacja na urządzenia z systemem

Symbian LocateA.net – aplikacja Java, która ma usługę lokalizacji na mapie TrekBuddy– darmowa aplikacja

JAVA GPS Track for J2ME – darmowa aplikacja JAVA

Śledzenie telefonu a prywatność

Lokalizacja telefonu komórkowego oraz jego namierzenie bez wiedzy osoby, która go posiada będzie naruszać prywatność. Jeśli zechcemy wprowadzić w naszej firmie opcję lokalizacji pracowników trzeba pamiętać, że należy zachować etykę i poszanowanie praw człowieka. Każda osoba, która chce korzystać z namierzonego telefonu powinna wyrazić zgodę na to.

Udostępnij