Bezpieczny komputer

Jak zabezpieczyć dane na laptopie?

Michał Gwizdek
paź 26 2016

Ochrona laptopa

Laptop powoli staje się podstawowym narzędziem pracy w biurach i nie tylko. Powoli i skutecznie wypycha z rynku komputery stacjonarne i nie ma w tym nic dziwnego. Laptop ze względu na gabaryty można zabrać ze sobą na wyjazd służbowy, na wakacje, na spotkanie z klientem. Jednak użytkowanie laptopa stwarza także duże niebezpieczeństwo z punktu widzenia ochrony danych i plików jakie w nim przechowujemy

Bezpieczeństwo danych w laptopie

Jeśli z laptopa korzystamy tylko w domu i nie udostępniamy go żadnej osobie postronnej, to bardzo rzadko ustawiamy w nim hasło które pozwala zabezpieczyć dostęp do danych jakie w nim przechowujemy. Jednak w sytuacji gdy będziemy musieli zostawić komputer wśród nieznanych nam osób lub też w przypadku zagubienia, to pojawia się poważny problem odnośnie ochrony plików jakie się na nim znajdują oraz dostępu do informacji poufnych. Zdarza się, że laptop pozostawiony bez opieki dosłownie na kilak chwil, staje się obiektem ataku niepowołanych osób i są na nim zainstalowane niepożądane oprogramowania lub też zostają skradzione poufne informacje.

Szyfrowanie dysku

Inną dobrą metodą jest szyfrowanie danych na całym dysku. Warto zrobić to od samego początku użytkowania komputera, a przed każdą podróżą zróbmy dodatkową kopie danych na dysk zewnętrzny, co daje nam poczucie bezpieczeństwa i ochronę przed utratą ważnych informacji.

Co robić, aby nie zgubić laptopa?

Laptop zawsze powinien być w pobliżu, najlepiej jako bagaż podręczny, ponieważ według statystyk, najczęstszą sytuacją kiedy tracimy nasz sprzęt, to pozostawienie go na chwile bez opieki. Komputer starajmy się zostawiać w bagażniku, nie na siedzeniu, nie powinno się także dawać go do bagażu rejestrowanego, zawsze powinien być jako bagaż podręczny. W przypadku utraty laptopa z bagażu lukowego ubezpieczyciele najczęściej odmawiają wypłacenia odszkodowania o czym warto korzystać.

Bezpieczeństwo laptopa

Firma Kensington opracowała bardzo dobry sposób na zabezpieczenie laptopa bez opieki na chwilę za pomocą specjalnej linki zabezpieczającej, którą warto zakupić przed podróżą. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami i znacznie trudniej zapomnieć laptopa mając go przypiętego do jakiegoś innego przedmiotu.

Lokalizacja zaginionego laptopa

Niekiedy producenci laptopów oferują lokalizację urządzenia za pomocą zainstalowanego oprogramowania. Jeśli nie mamy takowego, to można skorzystać z oprogramowania dostępnego w sieci takiego jak Prey lub LoJack. Dbaj o prywatność. Niemal każdy laptop posiada w sowim podstawowym wyposażenie kamerę, która pozwala podglądać użytkownika. Można ja zakleić taśmą lube też kupić specjalną zaślepkę, która uniemożliwi śledzenie użytkownika po przejęciu kontroli nad laptopem.

Udostępnij