Bezpieczny komputer

Sposoby zabezpieczenia komputera?

Weronika Kędzierska
paź 26 2016

Program antywirusowy

Jeśli chcemy dobrze zabezpieczyć dane na naszym komputerze, to musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

W jaki sposób zabezpieczyć komputer?

Po zakupie nowego sprzętu komputerowego jedną z najważniejszych czynności jest odpowiednie skonfigurowanie całego oprogramowania i używanych aplikacji, tak by jego użytkowanie było w pełni bezpieczne. Jeśli kupiliśmy komputer używany wcześniej przez inna osobę, to najlepiej usunąć wszystkie dane jakie się na nim znajdują oraz zainstalowane wcześniej programy, i cały system operacyjny wgrać na nowo. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie wszelkich wirusów jakie znajdowały się na tym sprzęcie i przejście do bezpiecznego użytkowania komputera.

W sytuacji gdy z komputera będzie korzystać kilka osób, bardzo dobrym sposobem jest stworzenie kilu kont, co zapewnia porządek w danych oraz większy poziom bezpieczeństwa dla zachowania danych. Obecnie producenci komputerowi przygotowują coraz lepsze funkcje ochronne, które są automatycznie instalowane podczas aktualizacji systemu operacyjnego. Aktualizacje są bardzo potrzebne, ponieważ eliminują błędy jakie popełniają internetowi przestępcy przy tworzeniu złośliwego oprogramowania.

Antywirus – plusy i minusy

W każdym komputerze warto także zainstalować dobry program antywirusowy. Jednak program taki to tylko narzędzie pomagające nam w zabezpieczeniu komputera i nie zwalnia nas od odpowiedzialności za myślenie jaki załącznik czy stronę aktywujemy. Czasem wirusy są tak skonstruowane, ze program ich nie wykryje natychmiast, a po kilku godzinach aktywnego działania jest już za późno na ratowanie danych w komputerze.

Bezpieczny komputer

Bezpieczeństwo korzystania z komputera

Podstawowy system operacyjny w komputerze ma ograniczenia, których nie przeskoczymy, więc dlatego bardzo często są na nim instalowane dodatkowe oprogramowania i aplikacje, które maja na celu jego ochronę. Jednak programy muszą pochodzić tylko z zaufanego źródła, nie korzystać z pirackich wersji, które czasem darmowe mogą nam sprawić wiele kłopotów. Można sobie w ten prosty sposób zainstalować konia trojańskiego, co przysporzy nam więcej kosztów, niż zakup oryginalnego oprogramowania.

Warto też dbać o aktualizacje programów, które na bieżąco będą pobierać nowe wersje wolne od wirusów. Zadbaj o bezpieczeństwo komputera. Nie jest to trudne jeśli od samego początku użytkowania zadbaliśmy o skonfigurowanie, zainstalowanie programu antywirusowego, regularne ściąganie aplikacji oraz programów.

Udostępnij